Türkiye ‘de en çok süt veren 5 inek cinsi

Türkiye ‘de en çok süt veren 5 inek cinsi ?Türkiye, iklim ve hava şartlarına bağlı olarak her bölgeye uygun süt ve inek cinsleri mevcuttur. Çiftçilerimizin inek sektörüne yatırım yapmadan önce en çok dikkat edeceği faktörlerin en başında hiç şüphesiz ki süt verimi gelmektedir.? Ayrıca, bunun yanında yem ve inek cinslerinin yaşama süreleri de ayrıca bir önem arz eder. Tüm bu faktörleri ele alınca karşımıza 5 en iyi inek cinsi çıkmaktadır. En çok süt veren yatırımcısının yüzünü en çok güldüren bu inek cinsleri peki hangisidir?

1- Holstein Friesian ( Siyah-Beyaz Alaca) süt ne kadar verir ?

Türkiye de en çok süt veren inek cinsi holstein inek cinsidirTürkiye de en çok süt veren 1 numaralı inek cinsi kesinlik ile holstein inek cinsidir. Dünya sıralamasında da ilk sırayı kaptırmayan bu cins, süt yetiştiriciliği için en önemli tercih sebebidir. Türkiye’de süt işletmelerinin büyük bir çoğunluğunu Holstein cinsi oluşturmaktadır.  Siyah-beyaz yada Kırmızı-beyaz renkler dedirler. Süt istatistik verilerine gelir isek bu cinsin değerleri şu şekilde oluşmaktadır.

 1. Süt verim kapasitesi yıllık 7600-8200 litre ortalaması en büyük tercih sebebidir. Sütündeki yağ oranı %3-3,5 aralığındadır.
 2. Canlı ağırlıkları 500-650 kg arasındadır.
 3. Cidago yüksekliği ineklerde ortalama 145-156 cm gelirken  tükettiği yem rasyonlarıyla paralel olarak maliyeti söz konusudur. En verimli zamanı ilk 6 yılıdır.

Büyük süt işletmelerin bulunduğu bölgeler Marmara- Ege -Trakya ve Akdeniz Bölgesi gibi nem oranının yüksek olduğu yerlerdir. Bu cinse yatırım yapacak olan çiftçilerimizin de bu bölgelerde çiftlikler kurmalarını tavsiye ederiz.

2- Simental-Fleckvieh (Sarı Alaca) süt verim istatistikleri

Simental İneği

Dünyada ve Türkiye ’de Simental cinsi 2. Sırayı almaktadır. Bunun en büyük nedeni ise hiç şüphesiz olarak süt verimliliği bakımından holstein inek cinsinden daha az verime sahip olmasıdır. Peki Simental inek cinsinin genel anlamda özellikleri nelerdir ?

 1. Sarı-Beyaz veya Kırmızı-Beyaz renklerindedir.
 2. Saf özelliğinin kanıtı olan baş, alın ve kirpiklerinin beyaz renk olmasıdır.
 3. Süt verim kapasitesi yıllık 6850 litredir. Sütündeki yağ oranı %4-%4,5 aralığındadır.
 4. Adaptasyon yeteneği yüksektir. Türkiye’deki işletmelerin %30 unu oluşturmaktadır. Doğu Anadolu-Güneydoğu Anadolu-Karadeniz ve iç Anadolu bölgelerinde ağırlıklı olması süt verimliliğinin yanında et verimliliğindeki özelliği de çok yüksektir.
 5. Cidago yüksekliği ineklerde ortalama 138-150 cm aralığındadır. Holstein cinsine göre biraz daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Süt verimliliğinin Holstein cinsine göre az olması farkını et verimliliği ile tolere etmektedir.

DAP, KOP, GAP, DOKAP kapsamındaki illerimizde bu hayvan yetiştiriciliği sıkılık ile gözükmektedir.3- Montofon-Brown Swiss (Esmer İnek)

Montofon İneği

Avrupa ve Türkiye’de yerli hayvanların  melezleşmesine özendirilen, süt verimliliğinin yanı sıra et verimliliği ile ön plana çıkan , aynı zamanda geçmiş yıllarda en iyi meme yapılı inek ünvanı  gibi birçok şampiyonluklarından bahsedebiliriz. Daha önce sadece et verimliliği yüksek cins olarak yanlış bir algı oluşturulmuş fakat ülkemizdeki süt verimliliği gerekli araştırmalarla ispatlanıp büyük işletmelerde yetiştirilmesi sağlanmıştır. Montofon – Brown Swiss inek cinsimizin genel özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Koyu kahverengi veya gri- kahverenklidirler.
 2. Sıcak ve soğuğa dayanıklı olması en iyi adaptasyon sağlayan cins olmasındandır. Sağlık problemlerinin en az rastlandığı cins Montofon ‘dur.
 3. Süt verim kapasitesi yıllık ortalama 5000- 6000 litredir. Sütteki yağ oranı ise % 4 oranındadır.
 4. Cidago yüksekliği ineklerde ortalama 130-137 cm aralığındadır.

4-Jersey inek yılda kaç litre süt verir ?

Jersey Şampiyon İneği

Ülkemizde TKDK gibi kuruluşlar tarafından desteklenen Jersey cinsi bu sayede Karadeniz, Ege ve Akdeniz bölgelerinde ağırlıklı yetiştirilmektedir.İsmini İngiltere’ye bağlı Jersey adasından alan cinsin süt inekleri arasında sıralamaya girmesinde bilhassa ülkemizde yaygınlaşmasını sağlayan en dikkat çeken özelliği ise hem fiziksel olarak daha küçük boyuta sahip olması, doğal olarak yem maliyetinin düşmesi ile üreticiler tarafından talebini arttırması aynı zamanda sütündeki yağ yüzdesi ile peynir , yoğurt , tereyağı gibi süt ürünlerindeki kalite farkını yansıtmasıdır.

 1. Rengi açık sarı,açık kahve ve krem renklidirler.
 2. Genelde sıcak iklim şartlarına elverişlidirler. Soğuk hava artlarında dikkat edilmelidir.En uzun ömürlü süt cinsi ineğidir diyebiliriz.
 3. Süt verim kapasitesi yıllık ortalama 5000 litredir. Sütteki  yağ oranı %6 ile  en yüksek inek cinsidir.
 4. Cidago yüksekliği ineklerde ortalama 120 cm yani  düşük vücut ağırlığına sahip oldukları için bakım maliyetleri de azdır. Sütlerinde diğer cinslerden farklı olarak %10-%20 daha fazla kalsiyum ,protein ve fosfor içerir.

5- Guernsey inek süt verimi ne kadardır ?

Guernsey İneği

Türkiye’deki serüveni suni tohumlamayla başlasa da saf süt cinsi olarak yetiştirilmesi Jersey cinsine olan benzerliğidir.Aslında saf cins olarak sınıflandırılana kadar Froment du  Leon ile Norman Brindle cinsleri ile melezlenmesin ‘den günümüze gelmiş olmasıdır. Daha düşük maliyete sahip olma özelliği meraya olan adaptasyonu ve dayanıklığıdır.

 1. Rengi krem ve kahverengidir.
 2. Uzun ömürlü ve hastalıklara karşı en dirençli cinstir.Düzgün meme yapısına sahiptir.
 3. Süt verim kapasitesi yıllık ortalama 6000-6500 litredir. Sütündeki yağ oranı % 3,7 dir. Diğer cinslerden en önemli farkı  sütündeki yüksek seviyedeki Beta Karoten içeriyor olmasıdır.
 4. Cidago yüksekliği ineklerde ortalama 120-124 cm aralığındadır. Jersey cinsi gibi küçük cüsselidir.Doğal olarak bu cinsinde bakım maliyeti özellikle meraya olan yüksek adaptasyonu sayesinde süt yetiştiriciliğinde önemli faktör olmuştur.

Süt cinsi ineklerin yetiştiriciliğine başlamak istiyorsanız bir sonraki başlığımızda bulunduğunuz bölgeye, çiftçilere özel  TKDK desteklemeleri,  hibe ,bankaların kredi imkanları ile bölgelere has inek cinslerinin tavsiye ve karşılaştırma analizlerinden yardım alabilirsiniz.

 “Türkiye ‘de en çok süt veren 5 inek cinsi ?” için 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir