Ticari araç kredisi hesaplama programı 2018-2019

Ticari araç kredisi hesaplama programı 2018-2019Sıfır yada ikinci el (2.el ) ticari araç alacak esnaflara 2018-2019 yıllarında 300.000 TL kadar kredi devlet faiz desteği ile verilmektedir. 1 ile 12 ay vadelerde aylık %0,34 faiz oranı uygulanırken 12 aydan 60 aya kadar olan vadelerde ise sadece aylık %0,42 faiz uygulanmaktadır. Kamyon, minibüs yada herhangi ticari taksi alacak olan esnaflar, sizler için tasarladığımız hesaplama programı sayesinde tüm kesintiler sonrasında elinize geçecek olan net parayı görebilirsiniz. Türkiye Halk bankasının finansmanını sağladığı Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi üzerinden başvuru yapabileceğiniz ağır vasıta alımlarını dahi kapsayan ticari araç kredisinin şartlarını sağlamanız durumunda geri ödemeler de 3 ayda 1 imkanlarından da istifade edebileceksiniz.

Ticari Araç Kredisinin Başvuru Şartları Nedir ?

Devlet faiz desteklemeleri sayesinden 5 seneye kadar varan vadeler dahilinde sıfır veya ikinci el ticari araç kredisi olanaklarından yararlana bilirsiniz. Çok uygun faiz oranları ve geri ödeme şartlarında alacağınız;

 • İkinci el araçlarda kasko bedelinin en fazla %70
 • Sıfır araçlarda ise KDV dahil fatura değerine

kadar kredi kullanabilirsiniz. 60 ay vadeli be senelik %5 faiz oranları ile sizlere sunulan ticari araç kredilerinde hem finansman olan bankanın hemde aracı kurum olan Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifinin şartlarına uygun olmanız ve esnaf kefalet kredisi için gerekli evrakları tanzim etmeniz gerekir.

Ticari Araç Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Ticari araç alacak olan esnaflardan ve kefillerin’den bazı evraklar Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatiflerince istenilmektedir. Bu evraklar ve şartları;

Araç alacak olan esnaflardan istenilen gerekli belgeler;

 • Esnaf Kefalet Odasına Kayıt olunması ( kayıt için ticari aracın çalışacağı il / ilçedeki odaya; Vergi levhasının, Esnaf sicil belgesi, Oda belgesi ve nüfus cüzdanının aslı getirilmeli ayrıca, ikametgah ilmühaberi fotoğraflı ve 3 adet son 3 ay içinde çekilmiş renkli vesikalık fotoğraf götürülmesi gerekmektedir. )
 • 40 bin TL kadar 2 kefil, 60 bin TL kadar 3 kefil 300.000 liraya kadar 4 kefil istenilir.
 • E-devlet şifresi
 • 1 adet naylon dosya
 • 2 adet renkli vesikalık foto
 • 2 Adet esnaf sicil tasdiknamesi fotokopisi
 • 2 Adet oda belgesi
 • İkinci el ticari araç alacaklardan 2 adet ruhsat fotokopisi sıfır ticari araç alanlardan fatura
 • 2 Adet ehliyet fotokopisi

araç alacak olan esnaflardan istenilir.

Kefillerden istenilen belgeler ( Esnaf Kefilse );

 • 1 Adet vergi levhasının fotokopisi
 • 2 Adet nüfus cüzdan fotokopisi
 • 2 Adet sicil tasdiknamesi fotokopisi
 • 2 Adet oda belgesi
 • 2 Adet ruhsatname

istenilmektedir. Çalışan kefillerden ise;

 • 2 Adet nüfus cüzdanı
 • 2 Adet maaş bordosu fotokopisi

istenilmektedir.

Türkiye Halk Bankasının Talep Ettiği Şartlar Nelerdir ?

Türkiye Halk Bankası ticari araç kredisi kullanacak olan esnafın ilk olarak Findeks kredi notu değerine bakar. Esnafın kredi notu değeri her şeyden önce gelmektedir. Bu neden ile mutlak suret ile ticari araç kredisi kullanacak olan esnafın kredi notu en az 1500 puan ve üzerinde olması gerekir. Banka kredi notumu nasıl öğrenebilirim diyen esnaflarımız için daha önceleri bir çok yöntemden bahsetmiştik. Merak edenler notlarını ticari araç kredisine başvuru yapmadan önce öğrenmelerini tavsiye ederim. Kredi notu risksiz bölgede olan esnaflarımız, başvuru için;

 • Devlete ait vergi ve sigorta borcunun olmadığını gösteren yazıyı vergi dairesinden almalı
 • Aylık mali bilanço defterlerini getirmeleri

gerekmektedir.Ticari Araç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Kamyon, TIR gibi ağır vasıta ticariler ile otobüs yad minibüs gibi toplu taşıma araçları dan tutunda binek her türlü taksi tarzı ticari araç alacak olan esnaflar kredi için ilk başvurularını aşağıda yer alan kefilleri de kapsayan başvuru dilekçeleri ile meslek odalarına şahsen yapmaları gerekmektedir.

Başvuruları oda başkanı tarafından incelenir, uygun görülmesi halinde Türkiye Halk Bankasına başvur evrakları gönderilir. Türkiye Halk Bankası yapmış olduğu istihbarat araştırması sonrasında başvuru sahibi esnafa ne kadar ticari araç kredisi vereceğini beyan eder.

Ticari Araç Hesaplama Programı

Ticari araç kredilerinde 300 liraya kadar 1 yıllık vadeler de %4 faiz 12 aydan fazla vadelerde ise %5 faiz uygulanmaktadır. Kullanılacak olan ticari araç kredilerinde bazı kesintiler uygulanır. Bu uygulanan kesintiler sonrasında elinize geçecek net gelir belli olur. İhtiyacın olan kredi miktarını aşağıdaki hesaplama aracı programı ile kolaylık ile yapabilirsiniz. Cep telefonundan hesaplama programını kullanacak olan esnaflarımız telefonlarını yan tutarak hesaplama yapmalarını tavsiye ederim.

 

 

Ticari Araç Kredisi Hesaplama Programı

Kredi Tipi :
Kredi Alınan Tarih :
Vade :
Kredi Tutarı :
Lütfen Noktalama İşareti Kullanmayınız. Örn: 50000
Sermaye Oranı :
3.00 (%)
Risk Sermayesi :
1.00 (%)
Kooperatif Hissesi :
1.50 (%)
Üst Kuruluş Hissesi :
0.00 (%)
Masraf Oranı :
1.50 (%)
İstihbarat Ücreti :
0.00 TL
Yardımlaşma Oranı :
0.00 (%)

 

 

 

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir