KKB Nedir ? Ne İşe Yarar Nasıl İtiraz Edilir!Sıklık ile günümüzde artık bir çoğumuzun KKB kelimesini duymaya başladığınızdan eminim. Daha önceleri bir çoğumuzun hiç bir yerde telaffuzunu duymadığımız  KKB aslında nedir ? açılımı ile sizlere bu konuyu ele alırken yaşanan haksızlıklara karşı itiraz etme dilekçesi ile yönetimininden’de bahsedeceğiz. Ama ilk olarak 85 milyon kişinin bir çoğunu oldukça yakından ilgilendiren KKB’nin ne işe yarar ve gerçekten böyle bir sistemin var olması gerekliliğini sorgulayarak ele alalım.

KKB Ne İşe Yarar ? Gerçekten Buna İhtiyacımız Var mı ?

Bireysellerin yada girişimcilerin işine KKB’nin yaramadığını açıkça belirte bilirim ama kesinlik ile esnaf ve finansman sektöründe faaliyet gösterenlerin KKB olmaz ise olmazdır. Peki neden KKB bu kadar önemli. Bunu anlamak için KKB’nin gerçek manada ne iş yaptığınını bilmemiz gerekir.

KKB yani açılımı ile Kredi Kayıt Bürosu bir nevi finansmanlara müracaat eden bireysel yada ticari amaç güden esnaların kefaleti. Başvuru sahibinin 18 yaşı itibarı ile tüm güvenirliğini bu sistem tuttuğu için bankalar yada senetle ile herhangi bir ürün pazarlaması içinde yer alan esnaflar müşterilerin kefaleti bu sistem üzerinden sorgularlar. Ne iş yarar diyenlere açık bir şekilde şunu diyebiliriz ki KKB sizin nakit alış verişiniz deki güvenirlik kimliğinizi tutan bir sistemdir. Ne işe yarar sorusuna biraz kısa olsa da oldukça açıklayıcı bir cevap verdikten sonra KKB nedir ? sorusunu da aynı şekilde açıklaya biliriz.

KKB Nedir ? Merkezle Nasıl İletişim Kurabilirsiniz ?

KKB açılım olarak Kredi Kayıt Bürosu denilmektedir. Bu büro 9 bankanın ortak adımları ile 11 nisan 1195 tarihinde kurulmuş ve günümüze tam 156 finansmanın ortaklığı ile gelmiştir. KKB’nin yönetim kurulu ilk kurulduğu anda yanında olan 9 bankanın temsilcilerinden oluşmaktadır. Gayet şeffaf bir şekilde yönetim sergileyen kurum FİNDEKS adı altında da hizmet sağlamaktadır. Sağladığı hizmetlerin en başında kredi risk raporu gelmektedir. Ayrıca günümüzde çek risk raporlarını da talep edilmesi halinde sizlere detaylı olarak vermektedir.

Firma ile iletişim bir çok şekilde sağlaya bilirsiniz.

  • Telefonla: 444-4-552
  • Elektronik posta: iletisim@findeks.com
  • Adres: Barbaros mahallesi, Ardıç sokak Varyap Meridian F-blok ATAŞEHİR / İSTANBUL


KKB’ye Nasıl İtiraz Edebilirsiniz!

Kredi notu değeriniz den dolayı bankalardan kredi alamıyor ve not ortalamanızın gerçekten yüksek olduğunu düşünüyorsanız bu durumu 24 saat içinde düzeltmeniz sizin elinizdedir. Şayet gerçekten geçmiş dönemlerde hiç bir finansman ile problem yaşamadığınızı düşünüyorsanız Kredi Kayıt Bürosuna itiraz da bulunabilirsiniz. İtiraz işlemini sağlaman dan önce mutlaka elinizde bir kendinize ait risk raporu bulunması gerekir. ” RAPOR REFERANS NUMARASI ” lazım olacağı için lütfen itiraz etmeden önce risk raporunuzu alınız.

Daha sonra REFERANS NUMARANIZ ile birlikte itiraz başvurunuzu İnternet üzerinden https://www.kkb.com.tr/risk-raporu-itiraz bu adrese girerek gerçekleştirin. Rapor referans numarası sorgulama yapmış olduğunuz kaynağa göre 10 ile 11 haneden oluşmaktadır. İtiraz işlemini gerçekleştirmeden önce mutlaka referans numaranızın itiraz edilecek olan tarih üzerinden 30 günü geçmemiş olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yapmış olduğunuz risk raporu itirazlarını daha sonraki günlerde https://www.kkb.com.tr/risk-raporu-itiraz-sorgulama adresine girerek yine aynı şekilde rapor referans numaranız ile sorgulayabilirsiniz.

KKB izleme sistemleri
KKB izleme sistemleri

Kredi Kayıt Bürosu Anadolu Veri Merkezini Kurdu

Bilindiği gibi tüm bankacılık işlemleri için referanslarınız bir bilgi sistemi içerisinde tutulmaktadır. Nüfus artması ile doğru orantılı olarak bu bilgilerin saklandığı veri depolamaları da artmaktadır. KKB bu amaç ile yapmış olduğu yatırımlar ile kesintisiz hizmet kalitesini bankalara, bireysel ve esnaflara sağlamak için Anadolu’nun merkezine yeni bir üst kurmuştur. 3 ana binadan oluşan ve toplamda 43.000 m2 alana kurulan bu hizmet binası tüm doğal afetlere ( yıldırım düşmesi, sel, deprem gibi )  karşı son derece dayanıklı olarak tasarlanmıştır. Anadolu Merkezi Hakkında detaylı bilgileri https://www.anadoluverimerkezi.com.tr/ adresinden de öğrenebilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir