Finansbank kara listedekilere kredi veriyor mu

Finansbank kara listedekilere kredi veriyor mu?Eskiden para yoktu evet yanlış duymadınız. Ama insanlar yine de ihtiyaçlarını alıyordu. Çünkü değiş tokuş yöntemi vardı. Elinde fazla olan ürününü getirip ihtiyacın olanı alıp gidiyordun. Zamanla bu durum zorlaşmaya başlamış. Yeni üretim ve ihtiyaçlar artıkça altından kalkılamamış. Bakır altın derken en son kağıt paraya geçilmiş. Ve şuan öyle değerli ki çocuklar bile bozuk parayı beğenmez oldu. Para aynı zamanda öyle değersizleşti ki kazandığımız bile yetmez oldu. Aylık gelirimiz ihtiyaçlarımıza yetmedikçe bankaların kapısından ayrılmaz olduk. Çoğumuzun cebinde 1 taneden fazla kredi kartı ve pek çok bankanın hesap kartı var. Hepsine yatıracak paramız olmadığı halde bir çok bankaya borcumuz var. Her bir kartın ödeme süresi 10 günken bu sürelerde ödeyemedikçe sicilimiz bozulmaya başlıyor. Bir iki ay gecikme derken belkide kara listeye girdik. Peki ne yapmalıda çıkmalı bu kara listeden? Finansbank kara listedekilere kredi sloganıyla umut ışığı oldu. Peki kara listedekilere nasıl kredi veriyor?

Kara liste ne demek?

Kara liste ne demek?
Kara liste ne demek?

Bankalar her kredi için başvuranın kredi sicil geçmişine, kredi notuna ve Merkez Bankasının kara listesinde olup olmadığına bakmak zorundadır. Kredi sicili kötü ve kredi notu düşük ise banka kendini korumak için kredi vermek istemez. Çünkü bu tarz kişilere banka kredi verdiğinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ( BDDK ) bu bankaları cezalandırıyordu. Yeni çıkan sicil affı ile bu kişilere de kredi verilmeye başlandı. Tabi bu kişilerden sağlam sicili bozulmamış düzenli maaşı olan bir kefil istenecektir. Peki bu kara liste nedir?

  • Kredi veya kredi kartı için 10 gün ödeme süresi verilir. Fakat 90 gün boyunca hiç ödeme yapılmazsa müşterinin kredi sicilinin bozulmasına ve merkez bankası tarafından kara listeye alınması anlamına gelir.
  • Kredi taksitleri ödenmediğinde bankalar belirli aralıklarla borçluyu uyarır. Bu süreçte değişiklik olmazsa yasal takip süreci başlar. Bu süreçten sonra Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu ( KKB ) kayıtlarına olumsuz olarak yansır.
  • Kara listeye giren kişilerin kredi almak için borçları bitse de 5 yıl beklemesi gerekiyordu. Fakat borçlarını ödeyen ve bu sürede kredi kullanmak isteyenlere Finansbank kredi imkanı veriyor.
  • Kayıt bürosu aracılığı ile Merkez Bankası’ na kredi siciliniz bildirilir. Bu süreçten sonra her kredi kartı yada krediye başvurunuzda her bankanın sisteminde gözüken bir sicil kaydınız oluşmuştur. Bu yüzden böyle bir kaydı her bankanın görüp kredinizin ret edilmemesi için yeni bir nakit ihtiyacına başvurmadan mevcut borçlarınızı ödeyiniz.


QNB Finansbank’ ta sicil affı başvurusu!

QNB Finansbank' ta sicil affı başvurusu!
QNB Finansbank’ ta sicil affı başvurusu!

Kişilerin hem kredi notu hemde sicillerinde olumsuzluk olarak gözüken kara liste için bankaların aldığı bazı önlemler vardır. Kişilere yapılan borç hatırlatmalarına rağmen yine de bir gelişme olmuyorsa idari takip başlatılır ve kara listeye girer demiştik. Bu kara liste ekonomik sorunlardan her geçen yıl arttıkça bankaların nerede ise kredi verecek kimsesi kalmayacak konuma gelmemesi için 2017′ de sicil affı çıkartıldı. Kara listede olduğu için finansman ihtiyacını hiç bir bankadan karşılayamayanların, kredi notunun arttırılması ve  banka sicillerinin düzeltilmesi için uygulama gelmiştir. Bu sicil affını Fınansbank’ ta uyguluyor. İlk önce kredi sicil affı başvurusu yapılmalıdır. Kimliğinizle size en yakın şubeye gitmeniz yeterlidir. Bu başvuruyu yapınca ya borcun tamamını kapatmalı yada kalan borcu yeniden taksitlendirme yapmanız gerekir. Bu şekilde siciliniz temizlenecektir. Eğer tüm borcunuz QNB Finansbank’ ta değil ise borcu tek bir bankada toplayıp yapılandırmak için bankanın borç transfer kredisine başvurmanız gerekecektir. Böylece tek bir bankaya borcunuz olacaktır. Bu kredi paketi ile bir çok kişi rahatlamış ve kara sicili temizlenmiştir.

Kara listedekilerin kredi Başvurusu nasıl olmalıdır?

Kara listedekilerin kredi Başvurusu nasıl olmalıdır?
Kara listedekilerin kredi Başvurusu nasıl olmalıdır?

Kara listedekilere 5 yıl kredi verilmezken bu uygulama bu süre aşılmış beklemeye gerek kalmamıştır. Fakat kredi sicili düzgün olan kişiler gibi kolaylıkla başvuru yapamazlar. Hane gelirlerini belge ile bankaya sunmalıdırlar. Evde başka çalışan olup olmadığı yada ek kire gibi gelirler olup olmadığını göstermelidirler. Varsa gayrimenkulün tapusu yada aracın ruhsatıyla gitmelidirler. İpotekli kredi çekmeyi daha ayrıntılı incelemek için bu yazımızı okuyabilirsiniz. Teminat gösterecek bir malı yoksa sağlam bir kefil ile başvurularını yapabilirler. Bu durumlardan biriyle krediniz onaylandığında faiz oranları sizin için inceledik.

  • Örneğin 30.000 TL kredi çektiniz ve 36 ay da ödemek istiyorsanız %1,99 faiz oranıyla aylık ödemeniz 1,251 TL’ dır.
  • 36 ay vade ile değilde  30 ay da ödemek isterseniz aylık ödemeniz 1.412 TL’ dır.
  • 30 aydan 24 aya düşürdüğünüz de kredi faiz oranı da %2,03 çıkıp aylık ödeme 1.665 TL oluyor.
  • Yukarıda ki rakamları incelediğimizde vadeyi kısaltmak pek mantıklı değil. Daha ayrıntılı bilgi almak için bu linki tıklayabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir