Ev kredisi almak için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor?

Ev kredisi almak için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor?Herkesin hayallerinden biri kendi evinde oturmaktır. Evimin balkonu geniş ve deniz manzaralı, camları da uzun,ferah ve büyük olsun gibi çeşitli hayallerimiz vardır. Her bireyin gözünde canlandırdığı ev farklıdır ve ihtiyaca göre şekillenir. Çocuğu olan bireyler site içince oyun parkı olan alana yakın olsun diye düşünürken aynı siteyi isteyen çocuksuz aileler oyun alanına uzak olsun gurultu olmasın diye düşünür. Bu hayalleri çoğaltabiliriz. Peki bu hayallerde ki eve nasıl ulaşılır? Kiraların hızla arttığı bu dönemde biraz zorlanırız ama kira öder gibi kendi evimizi öderiz düşüncesinde bir çok birey vardır. Bir çoğumuzda o kadar toplu para olamayacağı için bankalardan kredi talep edilir.Bu kredilerin çeşitli şartları vardır. Bunlardan biri kredi notu ve sigortalılık süresidir. Peki ev kredisi almak için kaç ay sigortalı olmak gerekir? Sizin için aşağıda bu soruları cevapladık.

Ev kredisi için kaç ay sigortalı olmalı?

Ev kredisi için kaç ay sigortalı olmalı?
Ev kredisi için kaç ay sigortalı olmalı?

Bankaların ilk baktıklarından biri kredi notu ve sigortalılık süresi demiştik. Kredi notu kişinin finansal geçmişidir. Bu zamana kadar ki tüm kredi ve kart borçlarının zamanında ödenip ödenmediği veya yasal sürece girip girmediği gibi durumları ayrıntılı inceleyen bir puanlama sistemidir. Her bankanın kendi oluşturduğu bir sistem vardır yada Findeks ‘ten kredi notunu öğrenebilirler. Bu puanlama sistemine göre 1100 puandan 1900 kadar olan puan aralığında bankalar kredi verebilir. Yani bu puan aralığında kişiler için borcuna sadık düzenli ödemesini yapmış arada sadece aksatmış gibi yorumlarda bulunup kendi verdikleri krediyi kişinin ödeyip ödemeyeceklerini tahmin etmiş olurlar. Bir de diğer önemli konu sigortalılık süresidir. Yeni işe girmiş birinin kredi çekme hatta ev kredi çekme ihtimali imkansıza yakındır. Eski den tüm krediler için en az 6 ay istense de artık o kurala uyulmuyor. Her kredi için farklı sigortalılık süresi vardır.

 • 3 4 aylık hatta kredi notu iyi ise 2 aylık çalışana dahi ihtiyaç kredisi verilebiliyor.
 • Taşıt kredisi için 6 ile 12 ay arası sigortalı olmasına özen gösteriliyor.
 • Ev kredisi için düşünürsek çoğu banka 12 ay ve üzeri düzenli sigortası yatmış bireylere krediyi uygun görüyorlar.


Ev kredisi almanın şartları nelerdir?

Ev kredisi almanın şartları nelerdir?
Ev kredisi almanın şartları nelerdir?
 • Bankadan bankaya değişse de Kredi notunun 1100 puanın üstünde olmasıdır.
 • Kredinin aylık ödemesi hane gelirinin %50′ sini geçmiyor olmaması gerekir ve buna göre aylık limit belirlenip toplam çekilebilecek tutar belirlenir.
 • Kredi çekeceğiniz konutun toplam tutarının %80 ‘i kadar kredi verebilir bankalar. Yani 100.000 TL değerinde olan bir ev için ancak 80.000 TL kredi çekilebilir. 20.000 TL ‘yi peşinat olarak kişinin kendi vermesi gerekir.
 • Konutun yaşı da çok önemlidir. En fazla 20 yıllık bina ya kredi verilebilir.
 • Krediyi kullanacak kişinin yaşı da çok önemlidir. 18 yaş altı ve 70 yaş üstü olmamasına dikkat edilir.
 • Tabi bu süreçte banka gerekli raporlarla evi de inceler inşaat malzemesinin kalitesi, ısınması, tapu kaydı gibi durumlara göre de karar verir.
 • Almak istediğiniz evin inşaatına henüz başlanmadıysa yada yapım sürecindeyse kat irtifakı, bina bitmiş halde ise iskan alınıp alınmadığı önemli mevzulardır. İskan alınmış ise kat mülkiyeti tapusu olmalıdır. Eğer ki yoksa bunu çıkarmak için ayrı bedel ödemeniz gerekmektedir.
 • Krediniz onaylandı ve ödemeye başladınız diyelim. Art arda 2 taksit ödemesini yapmadığınız taktirde en fazla 30 gün süre tanır ve banka yasal sürece başlar.
 • Şu da aklınızda olsun bu gibi kredilerde  sözleşme imzalandıktan sonra 14 gün içinde gerekçe bildirmeden cayma hakkınızı kullanabilirsiniz.

Ev kredisi çekerken avantajlı bankalar!

Ev kredisi çekerken avantajlı bankalar!
Ev kredisi çekerken avantajlı bankalar!Ev kredisi çekerken avantajlı bankalar!

Ev kredisi alırken bir çok bankayı ve verecekleri teklifleri değerlendirip size uygun olanı seçmelisiniz. Çünkü dönem dönem kampanyalar ve faiz oranları değişmektedir. Kişinin durumuna göre bankanın sağlayacağı tekliflerde değişkenlik göstermektedir. Sizin için 2 bankanın konut kredisini inceledik.

 • İlk olarak devlet bankası olan Ziraat Bankası’ nı inceledik. Faiz oranına bakarsak %1,68 ‘dır. Her banka gibi konut kredisi 120 aydır. 100.000 TL kredi çekersek 120 ayda aylık ödemeniz 1943 TL ‘dır. 120.000 TL çekersek yine 120 ayda aylık ödemeniz 2331 TL ‘dır. Vade uzadıkça toplam miktarda ödeyeceğimiz faiz tutarı da artar. Kısa tutmak daha avantajlı olsa da aylık ödemeler artar. Bunu her birey hane gelirine göre kendi ayarlaması daha uygundur. Daha ayrıntılı bilgi ve güncel faiz oranları için bankanın kendi sayfasını inceleyebilirsiniz.
 • İkinci olarak ta Vakıfbank ‘ı inceledik sizin için. ” Sarı Panjurlu Ev Kredisi ” kampanyası ile kredi kullanan kişiler adına bir fidan dikiliyor. Faiz oranlarını incelersek %1,75 ‘tir. 80.000 TL ‘lik krediye 120 ayda 1600 TL aylık ödemenizdir. Daha ayrıntılı bilgi ve değişsen faiz oranlarını incelemek için bu linki tıklayabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir