Esnaf kredisi nasıl çekilir 2019 şartları 4 tanesi nedir

Esnaf kredisi nasıl çekilir 2019 şartları 4 tanesi nedir ?Uygun faiz oranları ile esnaf kredisi çekmenin tek yolu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooperatifi üzerinden Türkiye Halk Bankasından geçmektedir. Basit usule tabi bir esnaf dahi olsanız yılda %4 faiz oranlarından yararlanarak 2019 2019 dönemleri içinde tam 200.000 liraya kadar kredi kullanarak 60 ay eşit taksit imkanlarıyla geri ödemek için de bazı şartları taşımanız gerekir. Bu şartlara uygun olmanız halinde devlet tarafından faiz desteği sağlanan bankanın da talep etmiş olduğu ilgili evrakları tanzim etmeniz durumunda Türkiye’nin en uygun kredi olanaklarından yararlanabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir ?

Esnaf kredisi devletimiz tarafından tüm esnaflarımıza faiz desteği ile sağlanan bir tür kredi paketidir. Bu kredi paketindeki faiz oranları ile geri ödeme koşullarını hiç bir bankada bulamazsınız. Devletimiz esnafa özel ayrıcalıklar ile sağlamış olduğu bu kredi desteği ile ülke ekonomisinin dinamik yapısını daim etmek, yeni esnafları destekleyerek ülke ekonomisine istihdam sağlamayı amaçlamıştır. Bu gayede ise 2019 yılı öncesi üst limit 150.000 lira olan esnaf kredisinin limitini %25 arttırarak tam 200.000 liraya çıkarmıştır. Devletimizin faiz desteğini sağladığı esnaf kredilerinin başvuru sahibi vatandaşa sağlıklı bir şekilde ulaşabilmesi için de finansman kuruluş olarak Türkiye Halk Bankası aracı kurum olarak da TESKOM yani Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooperatifleri Merkez Birlikleri görevlendirilmiştir. Bu iki kurum aracılığı ile sağlanan esnaf kredilerinin en büyük avantajı hiç şüphesi dev faiz oranlarıyla geri ödeme koşullarıdır.

Esnaf Kredisini Oda Kaydı Olmadan’da Çekebilir misiniz ?

En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de oda kaydı olamadan esnaf kredisinin çekilip, çekilemeyeceğidir. Bu sorunun yanıtı kısa ve net olarak ” EVET ” tir. Yalnız! Oda kaydı olmadan Türkiye Halk Bankası dahil olmak üzere hangi bankadan esnaf kredisi kullanacak olursanız olun 2019 yılında senelik ortalama %20 ile %22 arasında bir faiz ödersiniz. Buna ilaveden geri ödeme vadesi de en fazla 36 ay ile sınırlı kalacaktır. Aradaki bu dev farktan etkilenmeyerek uygun faiz oranlarıyla esnaf kredisi kullana bilmek için şu şartları sağlayarak gerekli evrakları tanzim etmelisiniz.

Esnaf Kredisinin Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Türkiye Halk Bankasın’dan senelik %22 faiz oranlarını tercih etmeyip %4 faiz oranlarıyla 50.000 ile 200.000 liraya kadar esnaf kredisi kullanacak olan tüccarlarımızın bazı şartları yerine getirmesi gerekir. Ancak bu şartlar yerine getirildiği vakit TESKOM tarafında da kabul edilen faiz oranlarından yararlanabilirsiniz. Esnaflardan istenilen bu şartlar 2 başlık altında yer almaktadır. Bu başlıkları;

 1. TESKOM tarafından istenilen şartlar
 2. Türkiye Halk Bankası tarafından istenilen şartlar

olarak ayıra biliriz. Şartları yerine getirmeniz halinde en aşağıda bulunan başvuru yol haritasını kullanabilirsiniz.TESKOM Tarafından Talep Edilen Şartlar Nedir ?

BDDK mevduat bankaları arasında yer alan Türkiye Halk Bankasın’dan uygun faizli esnaf kredisi kullanmak isteyenlerin ilk durağı TESKOM’dur. Bu ilk durakta da sizi bazı şartlar beklemektedir. Bu şartları sıralarsak;

 1. İlk olarak vergi levhasına kayıtlı bir esnaf olmanız gerekir.
 2. 6 ay boyunca da esnaflığı faal olarak icra ediyor olmanız gerekir
 3. İşletmenizin oda tarafından belirlenen il/ilçe sınırları içerisinde faaliyet gösteriyor olması gerekir.

Bu şartları sağlamanız durumunda oda kaydınızı yazılı olarak size en yakın ticaret veya esnaf odasına beyan etmeniz gerekir. Yapılan beyan sonrasında talebiniz 15 gün içerisinde size yazılı olarak yanıtlanır. Muhtemelen de kabul görür.

Türkiye Halk Bankasın’dan Esnaf Kredisi Kullanacaklardan İstenilen Şartlar Nedir ?

Türkiye Halk bankasın’dan esnafa kefalet kredisi hesaplama 2019 tablosu imkanlarından yararlana bilmeniz içinde yine bazı şartlara uygun olmanız ayrıca banka tarafından istenilen evrakları tanzim edip elden teslim ediyor olmanız gerekir. Bu şartların içinde aslına bakılırsa bir tanesi biraz ağır şart olarak gözükmektedir. Diğerleri genelde tüm finansman kuruluşlar tarafından rutin olarak talep edilen şartlardır.

 1. En az vergi levhasında 12 aylık esnaf olduğunuz gözüküyor olması gerekir. ( En ağır şart bizce bu )
 2. Findeks KKB kredi notu değerinizin risk içermeyen bölgede yer alması lazımdır. Kredi Notu Nedir Nasıl Öğrenilir Yükselir Hesaplanır ?
 3. Başvuru yapacağınız esnaf kredisinin miktarına göre teminat ( ipotek ) mali bilanço beyanı istenilir.
 4. Şayet başvuru yapılacak kredi miktarı için yeterli teminat beyan edemezseniz kefil talep edilir.
 5. Vergi dairesinden vergi ve sigorta borcu yoktur yazısı
 6. Son olarak da oda kayıt belgesi

istenilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisinin DOĞRU Şekilde Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Banka ve oda tarafından istenilen şartları sağlayan, gerekli evrakları tanzim eden esnafımız Türkiye Halk Bankası tarafından 12 aylık vadeler de %4 faiz oranı 12 ay ile 60 ay arasındaki vadelerde ise %5 faiz oranlarındaki üst limit 200.000 lira kadar olan kredilerden yararlanmak için şöyle bir yol izlemesi gerekir.

 1. Esnaf ilk olarak devlet faiz destekli kredi kullanacağını bağlı olduğu odaya yazılı olarak beyan eder.
 2. Oda başvuru sahibi esnafın durumunu analiz eder.
 3. Esnafın başvuru yapmasında herhangi bir sakınca yoksa talep ESKKK yönetim kuruluna sevk edilir.
 4. Yönetim kurulu esnafın bu talebine onay verirse başvurusunu Türkiye Halk Bankasına iletir.
 5. Türkiye Halk Bankası’da esnafın istihbarat raporunu inceler.
 6. Banka olumlu bulursa esnafa talep ettiği krediyi finanse edilerek çekilir.

Devletin desteği ile sağlanan esnaf kredilerinde kesinlik ile devlet bütçesi yada hazine göz önünde bulundurulmaz. İstediğiniz vakit şartlara uygun gerekli evrakları tanzim ettiğiniz zaman kredinizi alabilirsiniz. Esnafa Türkiye Odalar ve Borsalar önceliğinde verilen kredilerin imkanlarını da göz ardı etmemenizi tavsiye ederim. https://www.devletkredi.com/tobb-esnafa-3-nefes-kredisi-veren-bankalar-2019/“Esnaf kredisi nasıl çekilir 2019 şartları 4 tanesi nedir ?” için 1 yorum

 1. Arkadaşlar, bizzat Türkiye Halk Bankasına sizler için gidip tam detaylarına kadar esnaf kredisi hakkında bilgileri aldım. Lütfen bu emeğimi göz önünde alarak içeriğimizi oylayalım..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir