Esnaf Kefalet Araç Ev İpotekli Kredi

Esnaf Kefalet Araç Ev İpotekli Kredi 500.000 TLEsnaf Kefalet Kooperatifi üzerinden Türkiye Halk Bankası’na kredi için başvuru yapan esnaflara tam 200.000 liraya kadar kredi 60 ay ( 5 yıl ) vadeli olarak verilmektedir. 50.000 liradan başlayıp ev yada araç ipotek edilmesi durumunda mali bilançoya bakılmaksızın iki yüz bin liraya kadar çıkan kredinin başvuru şartlarının tamını yerine getirmeniz gerekmektedir. Ayrıca! kooperatif üyesi olmayan yeni esnaflar da yine aynı veya başka bankalardan ipotekli olarak kredi alabilmektedirler. Senelik %4 ile %22 arasında değişen faiz oranları ile tüm bankaların sizlere sağladığı imkanlar gerek duyulan güncel belgeleri ile birlikte burada bulunmaktadır.

Esnafa Sağlanan Ev, Araç İpotekli Kredi İmkanları Nedir ?

Esnafa bankalarca kredi imkanları sağlanmaktadır. Bu imkanların limitleri 10.000 liradan başlayıp teminata yani ipotek ettirmiş olduğunuz ev veya araç bedeline göre 500.000 liraya kadar çıkmaktadır. Bu oran bankalara göre ikiye ayrılmaktadır.

 1. Halk bankası tarafından sağlanan ipotek karşılığı krediler. Esnaf kefalet kredisi hesaplama 2018 cetvelinde 200.000 liraya kadar sağlanan kredinin faiz oranları ve kesinti tutarlarını görebilirsiniz.
 2. Özel bankaların sağladığı imkanlar. Bu imkanların vadeleri en fazla 36 ay olamakta faiz oranları ise bankalara göre %17 ile %22 arasında seyir etmektedir. Kredinin üst limiti 500.000 TL kadar ipotek değerine göre çıkmaktadır.

Bu 2 bankacılık sektöründen ev yada araçlar ticari yada binek fark etmez ipotek edip kredi kullanacaklardan bankalar bazı olmaz ise olmaz şartları mutlak suret ile talep eder.

Özel Bankaların Esnaflardan Araç, Ev İpotekli Vermiş Olduğu Kredi Şartları Nedir ?

Özel bankalardan teminat olarak gösterdiğiniz ev, tarla, araç karşılığında kredi kullanacak olan esnafların bazı şartlara da uygun olması gerekmektedir. Bu şartların en başında hiç şüphesiz ki Findeks kredi puanları gelir. Konu hakkında bir bilginiz yoksa kredi notu nedir nasıl öğrenilir yükselir hesaplanır ? bir ön araştırmada bulunmanızı tavsiye ederim. Şayet kredi puan sorgulamasında not ortalamanız risk içermeyen bölgedeyse adınızı mutlak suret ile esnaf kredisi çıkar. Ama! adınıza çıkacak olan esnaf kredisinin miktarını da belirleyici çok önemli etkenlerin olduğunu bilmenizi isterim. Bu etkenler,

 • Kredi puan ortalamanızın tam değeri. Ciddi meblağlarda kredi kullanacak olan esnafın en az 1700 puan ve üzerinde olması şarttır.
 • Teminat olarak gösterilecek olan ev yada araç değeri. Kullanacak olan kredinin en az 3/2 değerine sahip olması gerekir. Örnek; 300.000 liralık bir esnaf kredisi çekecekler 100.000 TL ve üzerinde bir araç yada evi teminat göstermelidir.
 • Teminatın yetersiz olduğu noktalarda kefil getirmelidir.!
 • Mali bilanço raporu

yeterli olacaktır. Bu şartlara haiz olmanı durumunda en fazla 36 ay vadeli en yüksek ise teminata göre 500.000 liraya kadar kredi kullanabilir isiniz. Kredinin faiz oranları kesinlik ile sabit olmayıp, bankalara göre senelik %17 ile %22 arasında değişmektedir.Türkiye Halk Bankasından En Fazla 200.000 TL Kredi Kullanacak Olan Esnaflar

Türkiye Halk Bankasından kredi kullanacak olan esnafa da 2 şekilde nakit akışı sağlanır. Bu yol seçeneğine göre ise faiz oranları ve vade süreleri değişmektedir.

 1. Esnaf Kefalet Kooperatifi üzerinden
 2. Esnaf Kefalet Kooperatifi olmaksızın

Bu iki seçeneğe göre talep edilen şartlar aynı evraklarda farklılıklar olsa da bu iki seçene göre bankanın sağladığı kredi olanakları arasında çok ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Olanaklar şu şekilde oluşur.

 1. Esnaf Kefalet Kooperatifi üzerinden kredi başvurusu yapacak olanlar 12 ay vadeye senelik %4 faiz oranı 12 aydan 60 aya kadar ise %5 faiz uygulanır 200.000 üst limite kadar kredi verilir.
 2. Esnaf Kefalet Kooperatifi üyeliği olmaksızın yapılan başvurularda ortalama %20 ile 22 arasında faiz oranı en fazla 36 ay vade sağlanır.

Esnaf Kefaleti Olmaksızın Tüm Bankalardan Talep Edilen Evraklar Nedir?

Türkiye Halk Bankası yada Ziraat veya Akbank hiç fark etmez hangi bankadan doğrudan oda kaydı olmasızın kredi kullanacaksanız şartlara uygunluk göstermeniz durumunda şu belgeleri getirmeniz gerekir.

 • Aylık mali bilanço
 • Vergi levhası ( en az 6 aylık esnaf olmanız gerekir )
 • Esnaf sicil tasdiknamesi
 • Fotoğraf ve nüfus cüzdan fotokopileri
 • İpotek edilecek olan araç ruhsatı
 • İpotek edilecek olan ev ise tapu belgesi

ESKKK Üzerinden Kullanılacak Olan Kredinin Evrakları ve Şartları Nedir ?

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi VE Kefalet Kooperatifi üzerinden Halk Bankasından uygun şartlara kredi kullanabilmeniz için ilk olarak 6 aylık bir esnaf olup daha sonra oda kaydınızı yaptırıp toplamda 12 aylık esnaflık geçmişine sahip olmanız gerekir. Oda kaydını yaptırıp vergi levhasında 12 aylık esnaflık hayatına sahip olanlar ilk olarak kredi başvurusunu bağlı olduğu odaya yazılı dilekçe ile beyan etmesi gerekir. Oda dilekçenizi inceler uygun görmesi durumunda Türkiye Halk Bankasına iletir ve banka şayet daha önce de belirtmiş olduğumuz kredi notu ve ipotek ( araç, ev ) teminatları sağlandığı vakit sizlereden

 • Vergi dairesinden alınmış sigorta ve vergi borcu yoktur yazısı
 • Mali bilanço raporu
 • Vergi levhasının aslı
 • Esnaf sicil tasdiknamesinin aslı
 • Oda kayıt belgesi’nin aslı
 • İkametgah il muhabiri yada ev adresini gösteren ödenmiş fatura
 • Son 6 ay içinde çekinmiş 2 adet fotoğraf
 • Nüfus cüzdanının aslı

ister. Şayet mali bilanço rakamınız kullanılacak olan kredi için yeterliyse ev araç ipotek talep edilmeyebilir. Şayet yetersizse araç veya ev ipoteğinin yanı sıra kefil dahil istenilir. Kefil istenilmesi durumunda talep edilen belgeler,

Kefil esnafsa:

 • Vergi levhası
 • Nüfus cüzdanı
 • Fotoğraflı ikametgah il muhaberi

Kefil memursa:

 • Nüfus cüzdanının aslı
 • İkametgah il muhabirinin aslı
 • Son  aya ati maaş bordrosu. Maaş bordrosunun altında mutlaka haciz yoktur yazısının yazılı olması gerekmektedir.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir