Çok para kazanmak isteyenlerin okuması gerektiği dualar

Çok para kazanmak isteyenlerin okuması gerektiği dualarÇok uzun zamandır sizler için çeşitli konuları ele alarak bilgi vermeye çalıştık. Para kazanmak için yapılacaklar listesinden tutun bayilik fırsatları, girişimcilik veya devlet desteklerini içeren pek çok yazı yazdık. Bu yazılarla iş hayatına atılmak isteyen herkes için bir kolaylık sunmak aslında ana gayemiz. İşte bu sebeple iş hayatında veya ticarette okunması gereken duaların listesini sizler için aşağıda toparladık. Bilindiği gibi bazı dualar dinimizde bazı amaçlar için okunurlar. Örneğin nazar duası ya da Ayet’el Kürsi bu duaların en bilindik örneklerindendir.

Çok para kazanmak isteyenler okuması gereken bazı dualar olduğu gibi iş hayatına atılan veya ticaretle uğraşan kimselerin bu duaların yanında yapmaları gereken bazı şeyler de vardır.

Bakalım çok para kazanmak isteyenler dinimize göre neler yapmalılar? Hangi duaları okumak rızkı arttırır, kazancı bereketlendirir?

Çok para kazanmak isteyenler, Her işe besmele ile başlayın!

Bir işe başlarken besmele çekerek başlamak o işin Allah’ın rızasına uygun olarak başlaması demektir. İşte bu sebeple yeni bir işe gireceğiniz zaman, yeni bir niyette, her kazancınızda ya da her ticaretinizde o işe mutlaka besmeleyle başlamalısınız. Besmele; nefisten ve  bütün sıkıntılardan Allah’a sığınmak ve bir işe başlarken kazanmak demektir. Görünen sonucu her ne olursa olsun mutlaka siz kazançlı olacaksınız. Belki kazancınız o gün düşük olabilir ya da işleriniz kötü gidebilir ama besmeleye ve aşağıda diğer listelenen durumlara dikkat ettiğiniz takdirde Allah size mutlaka bir çıkış kapısı açacaktır. Nitekim Peygamberimiz’de (s.a.v.):’Besmele ile işe başlanmayan her iş bereketsiz ve güdüktür.’ buyurmuştur. Bu sebeple besmele ile işe başlamak hayır ve bereket getirecektir.

Uyku düzeninin rızıkla büyük bir bağı var!

Aslında bu konuyla alakalı pek çok atasözü bulunmaktadır. Erken kalkan yol alır, erken kalktım işime şeker kattım aşıma gibi. Atasözleri aslında boşu boşuna söylenmiş sözle olmadığı gibi dinimizde de erken kalkmanın rızık ve bereket üzerine büyük bir etkisi vardır. Nitekim kişi erken kalkarsa bereketi de gür oluyor ki bu dinimize göre sabah namazından sonraki kerahat vaktini uyumayarak geçirmek şeklinde tanımlanmıştır. Aslında bu konuya dikkat edildiğinde gerçekten de bir bereket ve bolluk söz konusu olmaktadır. Bu durum sadece ticaretle uğraşanlar ya da girişimci olanlar için geçerli olmayıp sabit ücretli olanlar kısacası herkes için de geçerlidir.Rızık genişliği konusunda bir başkasının size dua etmesini isteyiniz.
Rızk genişliği konusunda bir başkasının size dua etmesini isteyiniz.

Bu vakitlerde uyumak (Sabah namazı vaktinden sonraki 45 dakikalık kerahat) rızkı bereketsizleştirir, maaşı yetirememe sorununu getirir, doyumsuzluk ve kanaatsizlik ortaya çıkarır. Nitekim Hadis-i Şerif’te “Sabah uykusu rızka manidir.” buyrulmuştur. Yine aynı şekilde bu vakitlerde uyanık olana Peygamberimiz:’İşine erken gidenin çalışmasını bereketli kıl.’ şeklinde dua ettiği gibi başka müjdeleri de bulunmaktadır. Dinimize göre Bu vakitlerde yani fecr vakti olarak adlandırılan bu güneş doğumunda rızkın dağıtıldığı ve İkindi vakti güneş batarken de manevi rızıkların verildiği müjdelenmiştir. İşte tüm bu sebeplerde güne sabah namazıyla başlayıp bu saatlerde uyanık olan ve hele ki bu fecr vaktinde aşağıdaki zikirlerle meşgul olan kimsenin rızkı artacak evine ve kazancına bereket gelecektir. Bulunduğunuz şehirdeki namaz vakitlerini Diyanet.com dan öğrenebilir ve sabah namazından sonraki kerahat vakitlerine yine bu siteden bakabilirsiniz.

Rızkı arttıran bazı dualar

  • Her türlü rızık ve kısmetin artması, hayır ve bereket kapılarının açılması için günde 72 defa Ya Bâsıt (c.c)
  • Her türlü maddi manevi dertten kurtulmak için günde 137 defa Yâ Mü’min (c.c)
  • Hayır kapılarının açılması, rızık işlerinin kolaylığı ve zorlukların kolaylaşması için günde 489 defa  Yâ Fettah (c.c)
  • Ayrıca geçim sıkıntısından kurtulmak, bolluk ve bereket için her namazdan sonra salavat okunmalıdır.
  • Ya Vehhab, bol hediyeler veren anlamına gelmektedir. Bu zikri çok defa söyleyen geçim sıkıntısı çekmez.

Rızkın artması için ayrıca tavsiyeler

Duaların kabul olmasını kolaylaştıran en etkili yöntemlerden biri hadislerle de sabit olması nedeniyle bir başkasının size dua etmesidir. Özellikle aile büyüklerinden dua almak, Anne-Baba rızası ve duası işlerinize çok etki edecektir. Bol bol akraba ziyareti yapmanız hem manevi ilişkilerinizi kuvvetlendirecek hem de dua kazanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca duaların kabul olduğu saatlerde bol bol dua etmenizi tavsiye ederiz. Örneğin ezan okunurken, gecenin son vakti, yağmur yağarken ya da yolculuk yaparken duaların kabul edildiğine dair pek çok hadis vardır. Umarım sizler için faydalı bir içerik olmuştur.

 

 

 

 

 

 

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir